-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
Sista kapitlet i lösningen
Fabriksåterställd Chromecast – här är Googles verktyg för att rädda den

Omfattande problem med Chromecast är nu på väg att lösas. Du som försökt fabriksåterställa har nu en tillgänglig lösning för att rädda din enhet.
Googles omfattande Chromecast-problem var ett haveri som tog fart för en dryg vecka sedan. Efter att Google släppte en buggfix för ett par dagar sedan meddelade man att de som fabriksåterställt sin Chromecast eller Chromecast Audio för att komma tillrätta med problemen skulle behöva vänta ytterligare på en problemlösning. Nu är den här.
Lösningen kommer i form av en uppdaterad version av Google Home-appen för både Android och IOS. Genom att ladda ner och uppdatera till den senaste versionen (Version 3.30.1.6 för Android eller version 3.30.106 för IOS) ska det gå problemfritt att återigen genomföra installationen av din Chromecast. iOS-appen är tillgänglig redan nu medan Android-appen tycks rullas ut successivt och snart dyka upp om du inte redan fått den.
Googles Chromecast slutade fungera söndagen den 9 mars och spekulationer har pekat på att det var ett utgånget säkerhetscertifikat som satte stopp. Google själva har inte bekräftat detta eller givit någon förklaring till de uppkomna problemen.
I slutet av förra veckan löste Google problemet för de som inte fabriksåterställt sina enheter. Den uppdateringen skedde med hjälp av en mjukvara som automatiskt laddades ner till Chromecast så länge den var ansluten. Den uppdateringen var dock inte möjlig att skicka till fabriksåterställda enheter eftersom uppdateringen krävde att enheten var igång och ansluten till internet.