-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Hur man än vänder sig
Apple stämda för något de inte gjort
Nu har Apple blivit stämda för att inte implementerade ett verktyg som blev så kritiserat att företaget backade.
I augusti 2021 meddelade Apple att de planerade att lansera ett verktyg kallat Child Sexual Abuse Material (CSAM). Verktyget skulle automatiskt genomsöka användares iCloud-bibliotek efter bilder som misstänktes föreställa sexuella övergrepp mot barn.
Funktionen möttes av massiv kritik, bland annat för att det ansågs vara ett intrång i den personliga integriteten. Kritiker hävdade också att Apple skulle kunna tvingas av stater och andra mäktiga intressenter att använda funktionen för att leta efter bilder med annat innehåll än CSAM.
I september 2021 meddelade Apple att de lade funktionen på is, och i december samma år att de lagt ner alla planer på att lansera verktyget för att undvika stämningar.
Nu rapporterar publikationen Engadget att Apple har stämts på 1,2 miljarder dollar av 2680 offer för sexuella övergrepp mot barn för att företaget inte genomförde sina planer med CSAM. Offren hävdar att Apples passivitet har lett till fortsatt spridning av material.
I ett uttalande till Engadget säger Apples talesperson Fred Sainz att “Material med sexuella övergrepp mot barn är avskyvärt och vi är fast beslutna att bekämpa de sätt på vilka förövare utsätter barn för risker. Vi arbetar snabbt och aktivt med innovationer för att bekämpa dessa brott utan att kompromissa med säkerheten och integriteten för alla våra användare.”