-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
Inte riktigt rätt
Apple stoppar Ipad OS 18-uppgradering

För att minska risken att fler drabbas av en obrukbar Ipad drar Apple i handbromsen.
I veckan lanserade Apple sina nya operativsystem, inklusive Ipad OS 18. Nu har dock företaget valt att dra tillbaka uppgraderingen och uppmanar även användare som har hämtat men inte installerat den att vänta med det. Anledningen är rapporter om att användare med Ipad Pro med M4-kretsen har fått sina enheter obrukbara och inte kunnat starta dem efter uppgraderingen. Återställningsmetoder som tvingad omstart har inte lyckats lösa problemet.
I ett uttalande till publikationen MacRumors säger Apple att man känner till problemet och att man arbetar med att lösa problemet som enligt företaget har drabbat ett litet antal användare.
Än så länge är det oklart vad som orsakar problemet, men det lutar åt att det handlar om ett fel i uppdateringsprocessen som resulterar i trasiga systemfiler eller en skadad startsektor.
För tillfället finns det ingen prognos om när problemet kan vara löst och uppdateringen blir tillgänglig igen.