-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Attack skapade driftstörning
BankID utsattes för överbelastningsattack

Efter drygt tre timmar var överbelastningsattacken hanterad.
[Uppdatering] Efter en drygt tre timmar lång överbelastningsattack kunde funktionaliteten för BankID återgå till det normala.
Charlotte Pataky, pressansvarig på BankID säger till Dagens Nyheter att de som utförde attacken inte verkar ha varit ute efter att samla in information från företaget. En mängd signaler matats in i systemet för att störa verksamheten – inte för att komma åt känsliga uppgifter.
– Jag vill vara tydlig med att alla användares data är skyddad och har varit så under hela attacken
[Ursprunglig artikel] BankID är för närvarande utsatt för en överbelastningsattack, även kallad DDoS-attack, vilket har orsakat störningar för användare som försöker använda tjänster som Swish eller logga in på sina banker. Charlotte Pataky, pressansvarig på BankID, säger till Aftonbladet att tekniken är säker och att användarnas integritet inte har äventyrats. Tyvärr finns det ingen prognos för när problemen kan vara lösta