-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
Klockor med sömnsvårigheter
Galaxy Watch-modeller mäter sömn fel

Samsung presenterar förslag på temporära lösningar tills de har löst problemet.
Samsung har bekräftat att flera av de senaste Galaxy Watch-modellerna har problem med sömnspårningen. På ett Samsung Community-forum i Korea konstaterar man att de populära modellerna Galaxy Watch 7 och Galaxy Watch Ultra, liksom Galaxy Watch 4, 5 och 6, kan visa felaktiga sömnrelaterade mätvärden i Samsung Health-appen.
Man har lagt fram några snabba lösningar för användare som drabbas av dessa problem. Samsung rekommenderar att du först stänger av och startar om din enhet. Dessutom föreslås att du aktiverar och sedan avaktiverar strömsparläget via klockans inställningar och ser till att du har den senaste versionen av Samsung Health-appen från Galaxy Store.
Samsung jobbar på en uppdaterad version av appen som ska åtgärda problemet permanent. Eftersom uttalandet hittills endast publicerats på ett koreanskt forum är det oklart om detta påverkar alla marknader eller om det är regionspecifikt, men företaget har informerats och mer detaljer väntas komma.