-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Ganska okänd funktion försvinner
Google lägger ner funktion i Play Store
Google meddelar att den funktion som låter dig testa appar utan att installera dem officiellt försvinner från Google Play i december 2025.
Känner du till Googles funktion Android Instant Apps, som gör det möjligt att prova appar på mobilen utan att installera dem? Om inte så är du inte ensam. Faktum är att så få använder att Google meddelar att man lägger ner funktionen som introducerades 2016.
Funktionen erbjöd användare att köra en förenklad version av en app direkt, utan att behöva installera hela programmet, vilket kunde spara både data och lagringsutrymme. För att realisera detta måste utvecklare skapa en särskild “instant-enabled” appversion, strikt begränsad till 15 megabyte. Detta har visat sig vara en teknisk utmaning, vilket resulterat i att funktionen aldrig riktigt fick fäste hos utvecklare.
Nu meddelar Google att allt stöd och alla möjligheter att använda ut utveckla för Instant Apps försvinner i december 2025.