-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Prova kläder med hjälp av foton
Google skapar virtuell provhytt
Google Labs har släppt Doppl, en experiment-app som låter användare prova kläder på animerade foton på sig själv.
Det är Googles experimentverkstad Google Labs som har lanserat Doppl, en experiment-app som låter användare prova kläder virtuellt genom att antingen ladda upp en helkroppsbild av sig själv eller välja en AI-modell.
Användaren kan sedan ladda upp bilder eller skärmdumpar från kamerarullen, sociala medier eller nätbutiker, för att se hur olika plagg ser ut på en digital version av sig själva. Tekniken kan även generera korta videoklipp som visar hur kläderna anpassar sig i rörelse, vilket ger en mer levande upplevelse än statiska bilder.
För närvarande stöds endast toppar, underdelar och klänningar medan skor, underkläder och badkläder inte ingår.
Eftersom Doppl är en tidig AI-experiment varnar Google att resultat kan innehålla felaktigheter i passform, kroppsformer eller detaljprecision, och uppmanar användare att lämna feedback via appens menysystem för att förbättra produkten.
Doppl finns till Ios och Android, men Android-versionen är begränsad till Pixel-enheter och Doppl är ännu inte lanserad utanför USA. Google har indikerat att utökad tillgänglighet och fler funktioner kan komma i framtiden, men har inte kommunicerat något datum för en global lansering.