-
PLUS
Krönika: Så kan Apple ändra förutsättningarna för Iphone under 2026
-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
Google Pixel i skottlinjen
Indonesien förbjuder mobiler som inte säljs
Försäljningen av Googles Pixel-mobiler har förbjudits i Indonesien på samma grunder som man tidigare förbjöd Iphone-mobiler, men Pixel-förbudet medför en kuriös detalj.
För en tid sedan införde Indonesien ett totalförbud mot Apple Iphone 16 som omfattade både försäljning samt förbud (även för turister) att använda redan inköpta enheter. Anledningen var att indonesiska regeringen kräver att utländska företag uppfyller ett krav på minst 40 procent lokal tillverkning.
På samma grunder har Indonesien nu infört ett förbud mot Google Pixel-mobiler, dock med skillnaden att förbudet inte omfattar turister eller enheter som har importerats lagligt med tillhörande skatter. Detta enligt publikationen Reuters.
En detalj i sammanhanget är att Google inte har någon distribution av Pixel-mobiler i landet, vilket medför att det handlar om ett försäljningsförbud mot en mobil som inte säljs till att börja med.