-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Nytt modem ger nya möjligheter
Kommande Google-enheter kan få satellitstöd

Ett nytt modem från Samsung ska ge bland annat Google Pixel 9 möjligheten att hantera textmeddelanden via satellit.
Redan tidigare har det visat sig att kommande Android 15 kommer att ha inbyggt stöd för satellitkommunikation. Nu går publikationen Android Authority ut med informationen att Google kommer att satsa på textkommunikation via satellit i kommande enheter.
Den kommande mobilen Pixel 9 kommer att bli den första enheten med den senaste generationen av Google Tensor-processor i form av Tensor G4. En av de större nyheterna med processorn är att man har uppgraderat processorns modem till Samsung-tillverkade Exynos Modem 5400 som inte bara ska vara snabbare och mer energieffektiv, utan även har stöd för satellitkommunikation.
Det är inte enbart Pixel 9 som kommer att använda den nya processorn, den ska även komma att användas i en kommande Pixel Fold 2 och den kommande Pixel-surfplattan som går under projektnamnet Clementine.