-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
Ett avslutat kapitel
LG tar farväl och stänger servrar

LG stänger sina uppdateringsservrar för Android-enheter i sommar.
LG meddelar att uppdateringsservrarna för företagets Android-telefoner upphör att fungera från och med den 30 juni 2025. Beslutet kommer efter att LG avslutade sin smartphonemarknad 2021, då företaget lovade att leverera tre års uppdateringar för modeller från 2019 och framåt.
De berörda enheterna, däribland modellerna Velvet, Wing samt G- och V-seriens modeller, kommer därefter inte längre att motta nya säkerhetspatchar eller mjukvaruuppgraderingar. Även PC-verktyget LG Bridge, som används för filöverföringar, säkerhetskopiering och återställning, upphör att fungera från samma datum.
Även om telefonerna fortsätter att fungera innebär nedstängningen att de inte längre kan förbättras med framtida programvaruuppdateringar, vilket markerar slutet på en era för LG:s mobiltelefoner.
När en mobiltelefon inte längre får system- eller säkerhetsuppdateringar innebär det att sårbarheter och säkerhetsbrister som upptäcks i operativsystemet inte längre åtgärdas. Det leder i sin tur till att risken att drabbas av skadlig kod, hackerattacker eller andra säkerhetsintrång utnyttjar kända svagheter på enheten ökar.