-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Laddar för en ny generation
Oura på gång med ny smart ring

Inom kort påstås Oura presentera generation fyra av sina smarta ringar.
Smarta ringar är fortfarande en relativt ny nisch för de flesta, som började få uppmärksamhet i och med Samsungs första modell - Galaxy Ring.
Nu rapporterar dock publikationen Bloomberg att företaget Oura, som lanserade sin första smarta ring redan 2015, kommer att presentera sin fjärde generation av Oura Ring nu i oktober. Man tar inte upp några direkta specifikationer, bara att ringen kommer att erbjuda bättre batteritid, tunnare design och mer exakt aktivitetsspårning.
Hittills har det sålts fler än 2,5 miljoner Oura-ringar, och enligt Bloomberg närmar sig företaget 500 miljoner dollar i intäkter under 2024 och räknar med fortsatt tillväxt under 2025. En viktig del av de intäkterna kommer sig av att Oura-ringar kräver en aktiv prenumeration.