-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Sony Xperia 1 VII stoppas
Sony stoppar försäljning av Xperia 1 VII

Mystiska problem får Sony att stoppa försäljningen av Xperia 1 VII i Japan.
Sony har tillfälligt upphört med försäljningen av Xperia 1 VII i Japan efter att flera användare rapporterat att telefonen oväntat stänger av sig, startar om eller vägrar starta. Under ett telefonsamtal kan enheten plötsligt krascha, skärmen blir svart och en ominstallerad omstart följer, ofta utan förvarning. Det har skett så frekvent att Sony valt att hämta hem alla berörda enheter tills problemet är löst.
Vad som orsakar problemen är inte känt, och därför har Sony för tillfället ingen information om vilka versioner som är drabbade eller när problemen kan vara löst. Hittills verkar de internationella versionerna av Xperia 1 VII inte påverkade, men Sony följer noga rapporteringen från övriga marknader.
För användare av en redan drabbad enhet rekommenderar Sony att man håller ned ström- och volym upp-knapparna i cirka 20 sekunder för att försöka återställa telefonen. Det ska få den senaste mjukvaruuppdateringen att installeras. Om problemen kvarstår uppmanas kunder att kontakta Sonys support för vidare hjälp.