-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
För det vilda livet
Ticwatch lanserar ny smartklocka

Med smartklockan Ticwatch Atlas vill Mobvoi ta upp kampen med Samsung och Apple om folks handleder.
När det gäller smartklockor är det Samsung och Apple som är de dominerande tillverkarna, medan Garmin är det mer plattformsoberoende alternativet som satsar på äventyrare och idrottare. Det är i den här blandningen av aktörer som Mobvoi vill tränga sig in med den nya smartklockan Ticwatch Atlas.
TicWatch Atlas bygger vidare på arvet från Pro 5 Enduro och erbjuder en robust konstruktion i rostfritt stål med en 1,43 tum stor amoled-skärm som skyddas av safirglas. På insidan har den en Snapdragon W5 Plus Gen 1 tillsammans med 2 gigabyte arbetsminne och 32 gigabyte lagringsutrymme. Batteriet på 628 mAh ska enligt Mobvoi räcka för att driva klockan i upp till 90 timmar i smartläge och 45 timmar i normalläge.
Mobvoi har dock valt att lansera klockan med operativsystemet Wear OS 4, trots att Wear OS 5 har funnits ute en längre tid.
Mobvoi Ticwatch Atlas lanseras med en prislapp på 360 euro.