-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Amerikanska justitiedepartementet slår till
USA kräver att Google säljer Chrome

Företaget kan även komma att tvingas sälja Android för att monopolsituationen ska brytas upp.
Enligt publikationen Reuters står det nu klart att det amerikanska justitiedepartementet (DOJ) har lagt fram krav på att Google ska sälja sin webbläsare Chrome. Detta efter att Google i augusti i år dömdes som ett olagligt monopol. En försäljning av är ett av de förslag som har lagts fram för att främja konkurrens på sökmarknaden efter att Google dömdes som ett olagligt monopol i augusti. Det ska också förhindra Google från att finnas på webbläsarmarknaden i fem år, samt att de inte ska kunna kräva att Android-enheter måste inkludera bland annat företagets sök- eller AI-produkter.
Om de föreslagna åtgärderna visar sig inte vara tillräckliga, kan DOJ även kräva att Google ska sälja operativsystemet Android.
Även omfattningen av sökfunktioner och relaterad information kan komma att slå hårt mot Google, då det även tas upp att Google varken ska få investera i eller köpa konkurrerande sökmotorer. Google kan också komma att förbjudas att samla in användardata som inte går att dela av integritetsskäl.
Google kommer att presentera sina förslag på åtgärder i december, och domaren Amit Mehta, som dömde Google i augusti, ska hålla en ny rättegång angående DOJ:s förslag i april.