-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
Google inte först
Vivo släpper skarpa Android 15
Google blev inte först med att lansera skarpa versionen av det egna operativsystemet.
Google brukar vanligtvis släppa den senaste versionen av Android när de presenterar sina nya Pixel-mobiler. Så blev det dock inte i år, istället släppte man den skarpa versionen av operativsystemet för utvecklare men inte (ännu) till de egna mobilerna.
Nu står det klart att Google inte heller blir de första att lansera den skarpa Android 15 till mobiler. Istället är det kinesiska Vivo som har börjat rulla ut den skarpa Android 15-baserade Funtouch OS 15 till sina mobiler Vivo X Fold 3 Pro, bara tre veckor efter att Google släppte operativsystemet för utvecklare. Modellen lanserades med Vivos egna Funtouch OS 14 som baserar sig på Android 14.
Google sägs planera att släppa Android 15 till sina Pixel-mobiler, från Pixel 6 och nyare modeller, den 15 oktober. Om det stämmer kan ytterligare tillverkare hinna släppa sina egna versioner före Google själva.