-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Bli störd bara en gång
Android 15 kan få ny synkronisering
I framtiden kanske inte alla dina Android-enheter vill visa samma avisering tack vare ny synkroniseringsfunktion.
Betatestning av den första funktionsuppdateringen för Android 15, QPR1, pågår just nu, och där har det dykt upp en ny synkroniseringsfunktion för aviseringar. Detta enligt publikationen Android Authority.
Den nya synkroniseringen avser vilka aviseringar som visas genom att synkronisera statusen för en avisering mellan olika enheter. Om du till exempel får en avisering på mobilen och sveper bort den, kommer det att synkroniseras även till andra enheter. På så sätt undviks att samma avisering visas på alla enheter.
Enligt vad som har upptäckts i betatestningen framstår det inte som att det kommer bli en exklusiv Pixel-funktion utan en del av operativsystemet för alla enheter. Det är inte heller känt som funktionen även kommer att omfatta Wear OS tillsammans med Android-enheter.
Google själva har inte sagt något om funktionen så det är inte känt när den kan tänkas släppas i en skarp version, en troligtvis är den en del av Android 15 QPR1 som kommer under fjärde kvartalet 2024.