-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
Vrider upp hertzen
Asus ROG Phone 9 kan få extrem skärm

Asus nästa ROG-mobil påstås vrida upp skärmuppdateringen till en ny rekordnivå.
Nuförtiden har många mobiler en maximal skärmuppdatering på 60 till 120 Hz, med undantag av ett fåtal spelmobiler som kan erbjuda 144 Hz eller 160 Hz. Nu påstås Asus vilka vrida upp hastigheten ytterligare i sin kommande Asus ROG Phone 9.
Det är läckaren Digital Chat Station som enligt publikationen 91mobiles går ut med att skärmen kommer att ha en uppdateringshastighet på 185 Hz, vilket skulle vara en ny rekordhastighet för mobiler. Enkelt uttryckt skulle ROG Phone 9 kunna uppdatera skärmen tre gånger medan en vanlig mobil med 60 Hz hinner uppdatera en gång, vilket potentiellt kan ge mycket mjuka och smidiga rörelser på skärmen. I övrigt sägs skärmen vara en amoled-skärm på 6,78 tum med FHD+-upplösning och en ljusstyrka på upp till 2500 nits.
Den sägs även används sig av en Qualcomm Snapdragon 8 Elite-processor tillsammans med upp till 24 gigabyte arbetsminne och 1 terabyte lagring samt ett batteri på 5800 mAh med stöd för 60W snabbladdning. Den ska även lanseras med Android 15 installerat.
Asus ROG Phone 9 ska lanseras den 19 november.