-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Smidigare för utländska medborgare
Freja eID och Skatteverket i utökat samarbete
Utländska medborgare från 167 länder kan nu använda Freja eID för att få tillgång till Skatteverkets e-tjänster.
Den digitala legitimationen Freja eID meddelar att man har utökat sitt samarbete med Skatteverket. Resultatet blir att utländska användare från 167 länder nu kan använda en e-legitimation från Freja eID för att få tillgång till vissa av Skatteverkets e-tjänster.
Tidigare har samarbetet enbart omfattat utländska användare från Norge, Danmark, Finland och Storbritannien. Nu kan däremot medborgare från alla länder och självständiga territorier som Freja stödjer för andra funktioner, även använda deras e-legitimation för att få tillgång till Skatteverkets tjänster. Det är funktioner som bland annat inkluderar ansökan om samordningsnummer och flyttanmälan till Sverige.
Freja har ett statligt godkännande för utländska användare på samma tillitsnivå som för de med svenskt personnummer eller styrkt samordningsnummer.