-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Bättre kameror med AI
Här är Sony Xperia 1 VII: Officiell med flera kameranyheter

Sony Xperia 1 VII är en mindre uppdatering än sin föregångare, men den bjuder på en del nya kameratrick.
Där Sony Xperia 1 VI hade ett helt nytt och mer traditionellt format är nya Sony Xperia 1 VII betydligt mer lik föregående modell, både till specifikationerna och till utseendet. Vi får förstås det senaste toppchipsetet Snapdragon 8 Elite som driver telefonen, och en ny sensor till vidvinkelkameran, medan huvudkameran och telekameran är desamma som förra året.
Det innebär en telefon med 6,5-tumsskärm i 19.5:9-format i stället för det mer långsmala format Xperia 1-serien hade tidigare. Man har dock fortfarande kvar lite tjockare kanter runt skärmen på kortsidorna så att selfiekameran inte är infälld i skärmen. Kvar är också uttaget för headset där man trimmat komponenterna för minimala störningar och hifi-ljud, och avtryckarknappen för kameran. Sony pratar gärna om arvet från Walkman, Bravia och Alpha-kamerorna och hur man samarbetar mellan avdelningarna för att ge Xperia 1 VII bästa möjliga ljud, bild och kameror. Till exempel har skärmen fått 20 procent högre maximal ljusstyrka för utomhusbruk. Sony uppger dock inte till skillnad från andra tillverkare hur många nits skärmen presterar. Högtalarljudet ska ha 10 procent rikare bas och mellanbas jämfört med föregångaren i serien. Bluetooth-radion ska ha förbättrad signalstyrka.
När det gäller kameror har vi alltså en huvudkamera med en 1/1,35 tum stor Exmor T for Mobile-sensor. Sensorn är på 52 megapixel men bara 48 används till bilden, som sedan samplas ner till 12 megapixel, resten utnyttjas till bättre bildstabilisering. Vidvinkelkameran har en 1/1,56 tum stor sensor, en storlek som huvudkameran brukar ha i många mobiler, och har även den en effektiv upplösning på 50 megapixel efter att man tagit bort marginal för bildstabilisering. Telekameran är däremot på 12 megapixel och har en betydligt mindre sensor på 1/3,5 tum, och levererar 3,5 till 7,1 gångers optisk zoom, men Sony är lite förtegna med hur detta åstadkommes. Den snabbare processorn används till att ta fler exponeringar som används till att kombinera ihop varje bild.

I gengäld pratar man gärna om hur AI används i kameran. Sonys specialitet är att hålla fokus på rörliga föremål, och till det använder man algoritmer som identifierar kroppen på människor även om de är i rörelse och till exempel dansar eller åker skateboard, och klarar av att hålla fokus på huvudet både i stillbilder och video.
En ny AI-baserad funktion heter auto framing. När du spelar in en film och slagit på auto framing identifieras objektet du filmar och parallellt med det du filmar sparas också en film med snävare inramning på bara objektet, vilket du också ser i kameran medan du filmar. Om du filmar i liggande och väljer liggande auto frame får du då samma motiv i två olika utsnitt och kan klippa ihop filmerna för en mer dynamisk film, men du kan också filma i liggande och få auto frame i stående om du till exempel vill göra en film som också ska kunna användas som Youtube-reel.
Batteriet är på 5000 mAh och Sony uppger att det ska bibehålla minst 80 procents kapacitet efter fyra år av laddningar. Det är dock inte särskilt snabbladdande, 30 watt via USB C eller 15 watt trådlöst.

Sony kommer att erbjuda Xperia 1 VII fyra års större säkerhetsuppdateringar och sex års säkerhetsuppdateringar. Den kommer i färgerna grön, lila och svart. Rekommenderat pris är 16 400 kronor, och telefonen finns tillgänglig för beställning idag.
Till skillnad från förra året nämnde Sony inget om någon ny Xperia 10-modell denna gång. Om den kommer senare eller om Sony nu nöjer sig med en ny modell om året återstår att se.
Fakta Sony Xperia 1 VII
Allmänt
Modell Xperia 1 VII
Tillverkare Sony
Lanseringsdatum 2025-05-13
Mått 162 x 74 x 8,2 mm
Vikt 197 g, 96 %
Material baksida Glas
System Android
Systemversion 15
Utlovade systemuppdateringar 4 års systemuppdateringar, 6 års säkerhetsuppdateringar
Chipset Snapdragon 8 Elite
Tillverkningprocess 3 nm, 65 %
Nät
GSM-band 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
3g-band 850 MHz, 900 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz
4g-band Band 1 (2100 MHz), Band 3 (1800 MHz), Band 4 (1700 MHz), Band 7 (2600 MHz), Band 8 (900 MHz), Band 20 (800 MHz), Band 28 (700 MHz), Band 38 (2600 MHz TDD)
5g-band 1 (2100 MHz), 3 (1800 MHz), 7 (2600 MHz), 8 (900 MHz), 20 (800 MHz), 28 (700 MHz), 40 (2300 MHz), 77 (3700 MHz), 78 (3500 MHz)
Skärm
Mått 6,5 tum, 98 %
Upplösning 2340 x 1080 pixel
Skärmformat 19.5:9
Pixeldensitet 396 ppi, 92 %
Typ AMOLED
Typ av skärmglas Gorilla Glass Victus 2
Bilduppdateringsfrekvens 120 Hz, 104 %
Minne
RAM-minne 12 GB, 121 %
Lagringsminne 256 GB
Minneskortplats Ja
Kamera
Upplösning 48 Megapixel, 48 Megapixel, 12 Megapixel
Vidvinkellins Ja
Optisk zoom 3,5 - 7,1 gånger
Optisk bildstabilisering Ja
Max upplösning, videoinspelning 4K
Upplösning på frontkameran 12 megapixel
Anslutningar
Hörlursuttag Ja
Wifi Wifi 7
Batteri
Kapacitet 5000 mAh, 96 %
Medföljande laddare Nej
Maximal snabbladdning 30 W, 60 %
Trådlös laddning Ja
Maximal effekt trådlös laddning 15 W, 50 %
Övrigt
Tålig Vattentät
IP-klass IP65/IP68
FM-radio Nej
NFC Ja
Stereohögtalare Ja
Fingeravtrycksläsare I Av/på-knappen