-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
50000 kilometer fiberkabel
Meta-kabel ska förbinda nästan hela världen

Meta bekräftar planer på världens längsta undervattenskabel med sitt Project Waterworth.
Medan många andra siktar på framtida kommunikation från rymden med satelliter, väljer Meta att gå åt rakt motsatt håll. Företaget har nu bekräftat sina ambitiösa planer för "Project Waterworth", en undervattenskabel som ska omringa hela jorden. Kabeln kommer att sammanlänka alla kontinenter utom Europa och Antarktis, vilket markerar ett betydande steg i den globala digitala infrastrukturen.
Med en total längd på över 50000 kilometer förväntas Waterworth bli världens längsta undervattenskabel. Den kommer att bestå av 24 fiberpar, men Meta har ännu inte offentliggjort den exakta kapaciteten vid driftsättning. Med tanke på att ett fiberpar kan överföra mellan 40 och 100 terabit per sekund (Tbps), kan den totala kapaciteten för Waterworth bli någonstans mellan 960 Tbps och 2,4 petabit per sekund (Pbps). Kostanden för projektet kan komma att överstiga 10 miljarder dollar.
Mer konkreta detaljer kring projektet är ännu inte kända

Detaljer kring projektets kostnad och tidplan är fortfarande okända, men genom att förbättra dataöverföringshastigheterna mellan kontinenterna kan projektet möjliggöra snabbare internetanslutningar, bättre molntjänster och stödja framväxten av ny teknik som kräver hög bandbredd. Detta till skillnad från satellitkommunikation som visserligen har teoretisk kapacitet att nå överallt på jorden, men inte erbjuda särskilt höga överföringshastigheter.
Att Europa inte inkluderas i projektet kan tyda på att kontinenten redan har robusta infrastrukturer på plats, eller att Meta har andra planer för den infrastrukturen.