-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Dyr domän
OpenAI kan komma att döpa om ChatGPT

ChatGPT kan få ett nytt namn, och OpenAI har med hjälp av den stora plånboken köpt en potentiell domän för ändamålet.
Attraktiva domännamn kan fungera som en handelsvara, och beroende på omständigheter kan det handla om stora pengar. Förra året köpte Hubspot-grundaren Dharmesh Shah rättigheterna till domänen chat.com, och betalade då 15,5 miljoner dollar eller i runda slängar 160 miljoner kronor. Hen behövde inte behålla den speciellt länge, för nu visar det sig att chat.com har sålts som OpenAI som ligger bakom AI:n ChatGPT.
Det har spekulerats i att OpenAI har planer på att döpa om ChatGPT till något smidigare, men om det blir kort och gott Chat eller om det bara är ett smidigt domännamn i sammanhanget återstår att se.
Shah har inte avslöjat summan OpenAI lade på bordet för chat.com-namnet, utan har bara konstaterat att han gjorde en vinst på sin initiala 15,5 miljoner dollar-investering.