-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
Slut på fotovisningen
Telefonlänk förlorar populär funktion
Windows 11 tar bort Foton-funktionen från Telefonlänk och hänvisar till Utforskaren.
Telefonlänk kopplar ihop din mobil med din Windows‑dator så att du kan använda telefonens funktioner direkt på datorn. Nu har Microsoft beslutat att slopa bildvyn i verktyget, och istället visas mobilens bilder och videor direkt i Utforskaren, där användare får fler verktyg som dra‑och‑släpp, kopiera och stöd för video.
För att aktivera funktionen krävs att man slår på visning av mobilen i inställningarna. Telefonen visas då som en plats i Utforskaren, där användaren själv får navigera till rätt mappar.
Tidigare visade Telefonlänk ett galleri hämtat från Androids MediaStore, inklusive skärmbilder och appbilder. Den nya lösningen ger mer kontroll men kräver mer manuellt arbete. Funktionen bygger på Cross‑Device Experience Host och Link to Windows. Förändringen beskrivs som en uppgradering, men innebär att den snabba gallerivyn försvinner.