-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Statistik från året
Telenor har snabbast 5g enligt Bredbandskollen
Telenor har snabbast mobilnät, i 5g men även när annan teknik används. Åtminstone enligt statistik från Bredbandskollen.
Bredbandskollen är en sajt och app för att mäta din internethastighet som drivs av Internetstiftelsen. Utifrån de mätningar som privatpersoner gör passar man på att samla ihop statistik, och får man tro deras statistik för perioden 1 januari - 19 november 2024 är det Telenor som har det snabbaste mobilnätet, oavsett om trafiken går över 5g, 4g eller äldre teknik. Statistiken är baserad på hundratusentals mätningar.
– Det är roligt att se att de stora investeringarna vi gör avspeglas i resultaten från Bredbandskollen. Det här bekräftar att vi ligger rätt i vår satsning på kvalitet och täckning. Vårt mål är att våra kunder ska kunna känna sig trygga med att ha snabb och stabil uppkoppling, var de än befinner sig," kommenterar Sara Kebert, Nätexpert på Telenor Sverige.
Det kan tyckas märkligt att Telenor sticker ut med tanke på att de delar nät för 4g och 5g med Tele2. De två företagen har alltså exakt samma täckning. Att Telenors kunder trots det får högre hastigheter skulle kunna bero på att företagen delat upp nätkapaciteten mellan sig, och att Telenor har färre kunder per tillgänglig gigabyte data och du som kund behöver därmed trängas mindre. Men eftersom Bredbandskollens statistik bygger på privatpersoners mätningar är det också möjligt att fler Tele2-användare gjort mätningar där täckningen är sämre och datahastigheterna långsammare.
I dag bor 85 procent av Sveriges befolkning i områden där Telenors och Tele2s samägda nät har 5g-täckning.