-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
När en kamp inte är tillräckligt
Bluesky tar sikte på Instagram

Med nya tjänsten Flashes tar X-konkurrenten Bluesky upp kampen även med Instagram.
Den snabbt växande sociala medieplattformen Bluesky introducerar nu en ny funktion som man hoppas ska locka över Instagram-användare. Den fristående appen heter Flashes och är tänkt som ett alternativ för dem som uppskattar bild- och videodelning.
Med Flashes kan användare posta antingen upp till fyra bilder eller ett videoklipp på en minut per inlägg. Dessa begränsningar speglar de som finns på Bluesky, vilket skapar en enhetlig upplevelse mellan plattformarna. Allt innehåll som delas via Flashes publiceras automatiskt även på Bluesky, och kommentarer synkroniseras mellan de två plattformarna. Det innebär att användare kan interagera sömlöst oavsett vilken app de använder.
Planen är att lansera en publik betaversion av Flashes publikt under nästa vecka.
Det ska även finnas planer på att längre fram att lansera en liknande app som enbart fokuserar på videoklipp, vilket skulle sätta Bluesky i direkt konkurrens med populära videoplattformar som TikTok.