-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Google Pixel i skottlinjen
Indonesien förbjuder mobiler som inte säljs

Försäljningen av Googles Pixel-mobiler har förbjudits i Indonesien på samma grunder som man tidigare förbjöd Iphone-mobiler, men Pixel-förbudet medför en kuriös detalj.
För en tid sedan införde Indonesien ett totalförbud mot Apple Iphone 16 som omfattade både försäljning samt förbud (även för turister) att använda redan inköpta enheter. Anledningen var att indonesiska regeringen kräver att utländska företag uppfyller ett krav på minst 40 procent lokal tillverkning.
På samma grunder har Indonesien nu infört ett förbud mot Google Pixel-mobiler, dock med skillnaden att förbudet inte omfattar turister eller enheter som har importerats lagligt med tillhörande skatter. Detta enligt publikationen Reuters.
En detalj i sammanhanget är att Google inte har någon distribution av Pixel-mobiler i landet, vilket medför att det handlar om ett försäljningsförbud mot en mobil som inte säljs till att börja med.