-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
Högre prestanda i höst
Qualcomm bekräftar: Ny Elite-processor i höst

Kretstillverkarens nya flaggskepp dyker upp i september, och i mobiler eventuellt redan i oktober.
Qualcomm har meddelat att företagets nya flaggskeppsprocessor, Snapdragon 8 Elite 2, lanseras i slutet av september 2025. Processorn presenteras under Snapdragon Summit i Hawaii den 23-25 september, och de första mobilerna med den nya processorn kan komma att dyka upp redan i oktober.
Den nya processorn är designad med en så kallad 6+2 CPU-konfiguration, där de sex kärnorna är optimerade för hög prestanda och de två extra kärnorna fokuserar på energieffektivitet. Enligt tester förväntas processorn vara upp till 26 % snabbare jämfört med föregångaren, dessutom ingår en Adreno GPU som erbjuder cirka 30 % bättre grafisk prestanda.
Tekniskt sett bygger Snapdragon 8 Elite 2 på Arm v9-instruktionssatsen och utnyttjar de nya Nuvia CPU-kärnorna. Tillverkningen sker med hjälp av TSMC:s N3P-node, vilket bidrar till en förbättrad prestanda och energieffektivitet.