-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Kampen om tunnheten fortsätter
Tecno presenterar hypertunn konceptmobil

Tecno presenterar konceptmobilen Tecno Spark Slim som är under sex millmeter men med stort batteri.
Den kinesiska mobiltillverkaren Tecno är ett relativt okänt märke i vår del av världen, men är stora i Afrika, Mellanöstern, Sydostasien, Indien, Latinamerika och Östeuropa.
Nu har Tecno presenterat den tunna konceptmobilen Tecno Spark Slim som mäter 5,75 millimeter i tjocklek. Trots tunnheten rymmer telefonen ett batteri på 5200 mAh, vilket kan jämföras med Samsungs Galaxy S25 Edge, som preliminärt har en batterikapacitet på ungefär 4000 mAh. Det är möjligt tack vare att den använder kisel-kol-teknik för att öka kapaciteten på batteriet utan att göra dem fysiskt större. Telefonen har dessutom en unibodykonstruktion i aluminium som påminner den klassiska designen från äldre HTC-modeller.
Tecno Spark Slim har en skärm på 6,78 tum med 1,5K-upplösning, stöd för 144 Hz uppdateringsfrekvens och en ljusstyrka på upp till 4500 nits.
Det ska dock poängteras att det handlar om en koncepttelefonen, så det är inte säkert att den kommer att bli verklighet.