-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Nästan som i Android
Circle to Search även i Iphone med den här appen
Medan Google och tillverkare som Samsung, Motorola och Xiaomi marknadsför Circle to Search för att snabbt söka på det som visas på skärmen har Google inte samma möjlighet att bygga in sina tjänster i Iphone. De har dock kommit långt med att erbjuda något som är nästan lika smidigt.
Med Googles egen app kan du med ett enkelt klick bildsöka på det som fångats i din senaste skärmdump. Google-appen laddar du ner här om du inte redan har den installerad. När du vill söka på något som visas i skärmen på din Iphone tar du helt enkelt en skärmdump och växlar sedan till Google-appen. Då finns den bilden som en genväg direkt i startsidan.
Klicka på den bilden, justera eventuellt vad i bilden du vill veta mer om, men Google är duktiga på att gissa viktiga objekt i bilden, sen är det bara att ta del av svaret.
Circle to Search är i sitt fullständiga utförande exklusivt för de senaste Android-telefonerna och gjorde entré på Samsung Galaxy S24 för ett drygt år sedan. Sedan dess har funktionen släppts på en lång rad ytterligare Androider, nya som gamla, dyra som billigare.
Tanken med Circle to Search i Android mär främst att du ska kunna söka på det som visas i skärmen utan att behöva växla app, eftersom Circle to Search där lägger sig över det som visas på skärmen. Den funktionen får du alltså inte helt i IPhone, men nyttan är ändå ganska snarlik.
Läs även
-
"Apple bygger upp lager av delar till vikbar Iphone som släpps nästa år"
-
Nya källor: Samsung Galaxy S26-serien släpps i slutet av februari
-
Apples nya Siri kan drivas av Google Gemini
-
Test: Apple Airpods Pro 3 – Äntligen!
-
Apple rapporterar rekord för Iphone 17
-
Google har börjat släppa Gemini för hemmets smarta högtalare och skärmar – det här är enheterna som uppgraderas